| EPIC | LTHM |
| Sector | Support |
| ISIN | GB00B04NP100 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | ASX1 |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share, FTSE AIM 100 |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £201.60m |
| NMS | 200 |
| Shares in issue | 20.16m |
| Date Listed | 31-Dec-2004 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,000.00p |
| Change Today | -5.00p |
| % Change | -0.50 % |
| 52 Week High | 1,180.00p |
| 52 Week Low | 950.00p |
| Volume | 222 |
| Shares Issued | 20.16m |
| Market Cap | £201.60m |
| RiskGrade | 86 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 0 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 1 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 02-Jan-26 | 31-Jul-25 |
| Paid | 23-Jan-26 | 22-Aug-25 |
| Amount | 8.10p | 27.30p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:03 | 102 @ 982.00p |
| 08:00 | 98 @ 1,008.00p |
| 08:00 | 19 @ 1,008.00p |
You are here: research