Trade now with Barclays Stockbrokers
| EPIC | MCB |
| Sector | Household Goods |
| ISIN | GB0005746358 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET3 |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £256.61m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 175.52m |
| Date Listed | 13-Jul-1995 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 146.20p |
| Change Today | 11.20p |
| % Change | 8.30 % |
| 52 Week High | 160.40 |
| 52 Week Low | 107.00 |
| Volume | 788,778 |
| Shares Issued | 175.52m |
| Market Cap | £256.61m |
| RiskGrade | 140 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 30-Oct-25 | 22-Oct-20 |
| Paid | 28-Nov-25 | 27-Nov-20 |
| Amount | 3.00p | 1.10p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:48 | 1 @ 146.20p |
| 16:47 | 2 @ 146.49p |
| 16:41 | 17,500 @ 145.49p |
| 16:35 | 72,394 @ 146.20p |
| 16:35 | 4 @ 146.20p |
| CEO | Christopher Ian Charles Smith |
| Chair | Jeffrey Nodland |
| CFO | Mark Strickland |
You are here: research