| EPIC | MER |
| Sector | Real Estate |
| ISIN | GB0005630420 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £352.09m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 85.05m |
| Date Listed | 04-Oct-1996 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 414.00p |
| Change Today | 4.50p |
| % Change | 1.10 % |
| 52 Week High | 417.50p |
| 52 Week Low | 311.50p |
| Volume | 64,304 |
| Shares Issued | 85.05m |
| Market Cap | £352.09m |
| RiskGrade | 144 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend | ![]() |
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 7 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 18-Jun-26 | 11-Sep-25 |
| Paid | 09-Jul-26 | 02-Oct-25 |
| Amount | 11.90p | 5.60p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:04 | 46 @ 414.00p |
| 15:04 | 46 @ 414.00p |
| 15:04 | 47 @ 414.00p |
| 15:01 | 739 @ 414.00p |
| 14:59 | 49 @ 414.00p |
| Finance Director | Andrew C M Smith |
| Chair | Jim Clarke |
| CEO | Lucas Critchley |
You are here: research