| EPIC | PAG |
| Sector | Banking |
| ISIN | GB00B2NGPM57 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,407.95m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 188.23m |
| Date Listed | 15-May-1989 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 748.00p |
| Change Today | 7.00p |
| % Change | 0.94 % |
| 52 Week High | 970.00 |
| 52 Week Low | 711.50 |
| Volume | 7,460 |
| Shares Issued | 188.23m |
| Market Cap | £1,407.95m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 172 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend | ![]() |
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| Strong Buy | 7 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 12 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 05-Feb-26 | 03-Jul-25 |
| Paid | 06-Mar-26 | 25-Jul-25 |
| Amount | 30.30p | 13.60p |
| Time | Volume / Share Price |
| 09:02 | 29 @ 748.00p |
| 09:02 | 135 @ 748.00p |
| 09:02 | 65 @ 748.00p |
| 09:02 | 132 @ 748.00p |
| 09:02 | 87 @ 748.50p |
| CEO | Nigel S Terrington |
| CFO | Richard Woodman |
You are here: research