| EPIC | PZC |
| Sector | Personal Goods |
| ISIN | GB00B19Z1432 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £377.28m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 428.73m |
| Date Listed | 26-Nov-1953 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 88.00p |
| Change Today | 3.40p |
| % Change | 4.02 % |
| 52 Week High | 91.00 |
| 52 Week Low | 65.90 |
| Volume | 1,074,256 |
| Shares Issued | 428.73m |
| Market Cap | £377.28m |
| RiskGrade | 132 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 05-Mar-26 | 30-Oct-25 |
| Paid | 09-Apr-26 | 27-Nov-25 |
| Amount | 1.50p | 2.10p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:19 | 1 @ 87.90p |
| 15:19 | 1 @ 87.90p |
| 15:19 | 1 @ 87.90p |
| 15:11 | 1 @ 88.00p |
| 16:29 | 29 @ 88.00p |
You are here: research