| EPIC | GBG |
| Sector | IT Services |
| ISIN | GB0006870611 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share, FTSE AIM All-Share, FTSE AIM 50, FTSE AIM 100 |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £499.94m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 232.53m |
| Date Listed | 04-Aug-1995 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 215.00p |
| Change Today | -1.00p |
| % Change | -0.46 % |
| 52 Week High | 290.50 |
| 52 Week Low | 187.60 |
| Volume | 3,514,207 |
| Shares Issued | 232.53m |
| Market Cap | £499.94m |
| RiskGrade | 140 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 11 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Final | |
| Ex-Div | 19-Jun-25 | 20-Jun-24 |
| Paid | 01-Aug-25 | 02-Aug-24 |
| Amount | 4.40p | 4.20p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:59 | 64,900 @ 214.36p |
| 16:49 | 693 @ 215.00p |
| 16:35 | 293,506 @ 215.00p |
| 16:35 | 716 @ 215.00p |
| 16:35 | 1,025 @ 215.00p |
You are here: research