| Issue Date | 01-Sep-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 5.00p | Lead Broker | City Capital Securities |
| Market Cap | £2.24m | Contact Tel | 020 7822 7107 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Mining | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £0.50m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 0.90p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 1.25 |
| 52 Week Low | 0.37 |
| Volume | 1,171,017 |
| Shares Issued | 196.44m |
| Market Cap | £1.77m |
| RiskGrade | 220 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:01 | 190,405 @ 0.99p |
| 15:54 | 5,153 @ 0.99p |
| 11:00 | 299,999 @ 0.98p |
| 11:00 | 299,999 @ 0.98p |
| 09:34 | 1,060 @ 0.82p |
You are here: research