| EPIC | SHI |
| Sector | Support |
| ISIN | GB0008025412 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £95.35m |
| NMS | 30,000 |
| Shares in issue | 1,181.56m |
| Date Listed | 18-May-1989 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 8.07p |
| Change Today | -0.40p |
| % Change | -4.72 % |
| 52 Week High | 18.00p |
| 52 Week Low | 7.52p |
| Volume | 6,802 |
| Shares Issued | 1,181.56m |
| Market Cap | £95.35m |
| RiskGrade | 250 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 03-Oct-19 | 06-Jun-19 |
| Paid | 08-Nov-19 | 05-Jul-19 |
| Amount | 1.25p | 2.50p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:18 | 6,654 @ 8.07p |
| 08:00 | 148 @ 8.89p |
| 08:00 | 50 @ 8.89p |
| 08:00 | 2 @ 8.89p |
| 08:00 | 85 @ 8.89p |
You are here: research