| EPIC | PHAR |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | GB00B572ZV91 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £121.57m |
| NMS | 20,000 |
| Shares in issue | 416.32m |
| Date Listed | 29-May-1997 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 29.20p |
| Change Today | -0.20p |
| % Change | -0.68 % |
| 52 Week High | 29.40 |
| 52 Week Low | 18.80 |
| Volume | 77,549 |
| Shares Issued | 416.32m |
| Market Cap | £121.57m |
| RiskGrade | 273 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 11-Jun-26 | 18-Dec-25 |
| Paid | 17-Jul-26 | 21-Jan-26 |
| Amount | 0.93p | 0.40p |
| Time | Volume / Share Price |
| 09:55 | 1,613 @ 29.20p |
| 09:55 | 1,542 @ 29.20p |
| 09:51 | 34,181 @ 29.26p |
| 09:47 | 3,155 @ 28.99p |
| 09:37 | 13,688 @ 29.10p |
| CFO | Sue Rivett |
| CEO | Katherine Roe |
You are here: research