| EPIC | SVS |
| Sector | Real Estate |
| ISIN | GB00B135BJ46 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,228.34m |
| NMS | 2,000 |
| Shares in issue | 146.23m |
| Date Listed | 21-Jul-1988 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 840.00p |
| Change Today | 1.00p |
| % Change | 0.12 % |
| 52 Week High | 1,108.00 |
| 52 Week Low | 818.00 |
| Volume | 834,470 |
| Shares Issued | 146.23m |
| Market Cap | £1,228.34m |
| RiskGrade | 140 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Special | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 09-Apr-26 |
| Paid | 18-May-26 | 18-May-26 |
| Amount | 15.70p | 10.70p |
| Time | Volume / Share Price |
| 17:19 | 14,821 @ 840.00p |
| 16:53 | 3,300 @ 829.00p |
| 16:35 | 211,827 @ 840.00p |
| 16:35 | 606 @ 840.00p |
| 16:35 | 147 @ 840.00p |
You are here: research