| Issue Date | 01-Nov-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 290.00p | Lead Broker | Merrill Lynch |
| Market Cap | £483.00m | Contact Tel | 020 7628 1000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Pharmaceuticals & Biotechnology | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £69.89m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,476.00p |
| Change Today | -1.00p |
| % Change | -0.07 % |
| 52 Week High | 2,148.00p |
| 52 Week Low | 1,191.00p |
| Volume | 2,069,132 |
| Shares Issued | 214.81m |
| Market Cap | £3,170.60m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 125 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 19-Mar-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 30-Apr-26 | 18-Sep-25 |
| Amount | 48.00¢ | 36.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:22 | 0 @ 1,476.00p |
| 15:22 | 0 @ 1,476.00p |
| 17:57 | 3,856 @ 1,476.00p |
| 17:57 | 3,210 @ 1,476.00p |
| 15:19 | 0 @ 1,475.00p |
| CEO | Said Darwazah |
| Chair | Victoria Hull |
You are here: research