| EPIC | VLX |
| Sector | Electronic and Electrical Equipment |
| ISIN | GB0009390070 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share, FTSE AIM 50 |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £886.62m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 185.10m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 479.00p |
| Change Today | 2.00p |
| % Change | 0.42 % |
| 52 Week High | 487.00 |
| 52 Week Low | 198.80 |
| Volume | 373,784 |
| Shares Issued | 185.10m |
| Market Cap | £886.62m |
| RiskGrade | 228 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 5 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 27-Nov-25 | 31-Jul-25 |
| Paid | 08-Jan-26 | 05-Sep-25 |
| Amount | 1.60p | 3.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 2,227 @ 473.77p |
| 16:35 | 32,338 @ 479.00p |
| 16:35 | 755 @ 479.00p |
| 16:35 | 162 @ 479.00p |
| 16:35 | 251 @ 479.00p |
You are here: research