| Issue Date | 29-Jul-2002 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 830.00p | Lead Broker | Schroder Salomon Smith Barney |
| Market Cap | £800.00m | Contact Tel | 20 7597 4000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Financial Services | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £33.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 602.00p |
| Change Today | -8.00p |
| % Change | -1.31 % |
| 52 Week High | 648.00 |
| 52 Week Low | 491.60 |
| Volume | 3,125,387 |
| Shares Issued | 940.14m |
| Market Cap | £5,660m |
| RiskGrade | 206 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 5 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 11-Dec-25 | 14-Aug-25 |
| Paid | 30-Dec-25 | 29-Aug-25 |
| Amount | 17.50p | 20.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:38 | 1,600 @ 599.63p |
| 16:35 | 149 @ 602.00p |
| 16:35 | 1,816 @ 602.00p |
| 16:35 | 448,805 @ 602.00p |
| 16:35 | 192 @ 602.00p |
| CEO | Fani Titi |
| Chair | Philip Hourquebie |
| Finance Director | Nishlan Samujh |
You are here: research