| EPIC | TEP |
| Sector | Electricity Generation and Distribution |
| ISIN | GB0008794710 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £1,058.75m |
| NMS | 1,500 |
| Shares in issue | 80.09m |
| Date Listed | 26-Jul-2000 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,322.00p |
| Change Today | 20.00p |
| % Change | 1.54 % |
| 52 Week High | 2,085.00 |
| 52 Week Low | 1,256.00 |
| Volume | 252,336 |
| Shares Issued | 80.09m |
| Market Cap | £1,058.75m |
| RiskGrade | 100 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 5 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 04-Dec-25 | 24-Jul-25 |
| Paid | 19-Dec-25 | 15-Aug-25 |
| Amount | 38.00p | 57.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 1,108 @ 1,310.79p |
| 16:35 | 97,240 @ 1,322.00p |
| 16:35 | 126 @ 1,322.00p |
| 16:35 | 542 @ 1,322.00p |
| 16:35 | 277 @ 1,322.00p |
| CFO | Nick Schoenfeld |
| CEO | Stuart Burnett |
You are here: research