| Issue Date | 13-Dec-2005 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 284.00p | Lead Broker | Merrill Lynch |
| Market Cap | £555.83m | Contact Tel | 020 7628 1000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Insurance | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £555.83m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 639.50p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 694.00 |
| 52 Week Low | 565.00 |
| Volume | 2,198,633 |
| Shares Issued | 244.01m |
| Market Cap | £1,560.44m |
| RiskGrade | 167 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 14 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Special | |
| Ex-Div | 14-May-26 | 19-Mar-26 |
| Paid | 12-Jun-26 | 17-Apr-26 |
| Amount | 15.00¢ | 50.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:13 | 6 @ 636.50p |
| 16:47 | 2,769 @ 635.98p |
| 16:43 | 500 @ 636.50p |
| 16:42 | 4 @ 639.50p |
| 16:35 | 693 @ 639.50p |
| CEO | Alex Maloney |
| CFO | Natalie Kershaw |
You are here: research