| EPIC | CHRT |
| Sector | Defense and Aeronautics |
| ISIN | GB00B0YD2B94 |
| Market Sector | AIM |
| Market Segment | AMSM |
| Main Indices | FTSE AIM All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £613.91m |
| NMS | 750 |
| Shares in issue | 47.01m |
| Date Listed | 08-Mar-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,306.00p |
| Change Today | 36.00p |
| % Change | 2.83 % |
| 52 Week High | 1,748.00 |
| 52 Week Low | 897.00 |
| Volume | 641,353 |
| Shares Issued | 47.01m |
| Market Cap | £613.91m |
| RiskGrade | 133 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 08-Jan-26 | 21-Aug-25 |
| Paid | 17-Feb-26 | 03-Oct-25 |
| Amount | 5.80p | 11.05p |
| Time | Volume / Share Price |
| 14:24 | 265,000 @ 1,280.29p |
| 14:03 | 247,000 @ 1,280.00p |
| 14:11 | 19,510 @ 1,247.25p |
| 16:47 | 459 @ 1,287.10p |
| 16:35 | 12,754 @ 1,306.00p |
| Chair | Nicholas Martin Prest |
| CEO | Andrew Stephen Thomis |
| Finance Director | Simon Walther |
You are here: research