| EPIC | HICL |
| Sector | Investment Firms |
| ISIN | GB00BJLP1Y77 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,483.92m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 1,873.24m |
| Date Listed | 29-Mar-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 132.60p |
| Change Today | -0.40p |
| % Change | -0.30 % |
| 52 Week High | 133.00p |
| 52 Week Low | 109.00p |
| Volume | 5,336,627 |
| Shares Issued | 1,873.24m |
| Market Cap | £2,483.92m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 98 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 0 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 5 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Q4 | Q3 | |
| Ex-Div | 28-May-26 | 05-Mar-26 |
| Paid | 30-Jun-26 | 31-Mar-26 |
| Amount | 2.09p | 2.09p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:17 | 1 @ 131.60p |
| 15:17 | 2 @ 131.60p |
| 16:35 | 204,523 @ 132.60p |
| 16:35 | 17 @ 132.60p |
| 16:35 | 1,638 @ 132.60p |
You are here: research