| EPIC | ABDN |
| Sector | Financials |
| ISIN | GB00BF8Q6K64 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £4,531.91m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 1,840.75m |
| Date Listed | 10-Jul-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 246.20p |
| Change Today | -2.00p |
| % Change | -0.81 % |
| 52 Week High | 249.80 |
| 52 Week Low | 171.50 |
| Volume | 6,552,369 |
| Shares Issued | 1,840.75m |
| Market Cap | £4,531.91m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 3 |
| Sell | 6 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 19-Mar-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 06-May-26 | 23-Sep-25 |
| Amount | 7.30p | 7.30p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 5,252 @ 246.20p |
| 16:35 | 1,810,907 @ 246.20p |
| 16:35 | 1 @ 246.20p |
| 16:35 | 4,026 @ 246.20p |
| 16:35 | 9,911 @ 246.20p |
| Chair | Douglas J Flint |
| CEO | Jason Windsor |
| CFO | Siobhan Boylan |
You are here: research