| CEO: | Werner Klingenberg |
| Chairman: | Gerard Kisbey-Green |
| Independent Non-Executive Director: | John Cross |
| Non-Executive Dir: | Martin Ooi |
| Address: | C/O Druces LLP, 6th Floor, 99 Gresham Street, London, United Kingdom, EC2V 7NG |
| Website: | http://www.goldplat.com |
| Sector: | Mining(LSE) |
| Index: | FTSE AIM All-Share |
| ISIN: | GB00B0HCWM45 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 14.27p |
| Change Today | 0.015p |
| % Change | 0.10 % |
| 52 Week High | 15.77 |
| 52 Week Low | 6.25 |
| Volume | 5,630 |
| Shares Issued | 171.78m |
| Market Cap | £24.50m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 226 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | Interim | |
| Ex-Div | 19-Feb-26 | 04-Dec-25 |
| Paid | 06-Mar-26 | 19-Dec-25 |
| Amount | 0.15p | 0.12p |
| Time | Volume / Share Price |
| 11:13 | 4,032 @ 14.10p |
| 10:53 | 1,313 @ 14.10p |
| 10:52 | 29 @ 14.00p |
| 10:52 | 138 @ 14.50p |
| 10:33 | 50 @ 14.00p |
| CEO | Werner Klingenberg |
| Chair | Gerard Kisbey-Green |
You are here: research