Investment Firms
| Issue Date | 06-Oct-2006 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | Collins Stewart |
| Market Cap | £33.00m | Contact Tel | 020 7523 8000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Equity Investment Instruments | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £33.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 135.00p |
| Change Today | -1.00p |
| % Change | -0.74 % |
| 52 Week High | 145.00 |
| 52 Week Low | 110.00 |
| Volume | 32,849 |
| Shares Issued | 56.49m |
| Market Cap | £76.26m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 22 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 07-May-26 | 05-Feb-26 |
| Paid | 29-May-26 | 27-Feb-26 |
| Amount | 2.27p | 2.27p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:30 | 1,838 @ 134.96p |
| 15:29 | 1,838 @ 134.96p |
| 15:13 | 14,735 @ 135.00p |
| 14:37 | 556 @ 134.00p |
| 13:34 | 131 @ 135.47p |
You are here: research