| Issue Date | 09-Nov-2006 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | UBS Investment Bank |
| Market Cap | £300.00m | Contact Tel | 020 7567 8000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Financial | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £300.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 130.00p |
| Change Today | -0.20p |
| % Change | -0.15 % |
| 52 Week High | 134.20 |
| 52 Week Low | 112.40 |
| Volume | 4,316,801 |
| Shares Issued | 1,793.20m |
| Market Cap | £2,331.16m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 2 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 4th Interim | 3rd Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 12-Feb-26 |
| Paid | 08-Jun-26 | 16-Mar-26 |
| Amount | 2.15p | 2.15p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 12,242 @ 128.55p |
| 16:29 | 6,978 @ 128.97p |
| 16:28 | 5,000 @ 128.80p |
| 16:26 | 12 @ 129.00p |
| 16:20 | 10 @ 129.20p |
| Chair | Michael Gerrard |
You are here: research