| Issue Date | 16-Nov-2006 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 202.50p | Lead Broker | Hoare Govett / Numis Securities |
| Market Cap | £211.00m | Contact Tel | 020 7678 8000 / 020 7776 1500 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Real Estate | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £81.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 221.00p |
| Change Today | -1.00p |
| % Change | -0.45 % |
| 52 Week High | 326.00 |
| 52 Week Low | 217.00 |
| Volume | 56,250 |
| Shares Issued | 100.30m |
| Market Cap | £221.66m |
| RiskGrade | 215 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 14-May-26 | 02-Oct-25 |
| Paid | 16-Jun-26 | 07-Nov-25 |
| Amount | 7.40p | 4.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:40 | 1,000 @ 221.50p |
| 15:33 | 1,793 @ 221.50p |
| 15:07 | 1,424 @ 221.00p |
| 14:18 | 2 @ 220.00p |
| 14:18 | 205 @ 220.00p |
| CEO | Adam Castleton |
| CFO | David Tilak |
You are here: research