| Issue Date | 13-Dec-2006 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 260.00p | Lead Broker | Panmure Gordon (UK) |
| Market Cap | £357.00m | Contact Tel | 020 7187 2000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Financial | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £0.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 54.00p |
| Change Today | -0.50p |
| % Change | -0.92 % |
| 52 Week High | 54.50 |
| 52 Week Low | 44.10 |
| Volume | 61,889 |
| Shares Issued | 137.56m |
| Market Cap | £74.28m |
| RiskGrade | 154 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 12-Mar-26 | 02-Oct-25 |
| Paid | 23-Apr-26 | 13-Nov-25 |
| Amount | 1.80p | 2.65p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:40 | 1,211 @ 54.00p |
| 16:40 | 1 @ 54.00p |
| 16:40 | 3 @ 54.00p |
| 16:40 | 21 @ 54.00p |
| 16:40 | 108 @ 54.00p |
| Chair | Philip Kay |
| CEO | Thomas Morfett |
You are here: research