| Issue Date | 08-Mar-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | Citigroup |
| Market Cap | £700.00m | Contact Tel | 0207 986 4000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Financial | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £700.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 372.00p |
| Change Today | 4.00p |
| % Change | 1.09 % |
| 52 Week High | 385.00 |
| 52 Week Low | 322.50 |
| Volume | 1,042,433 |
| Shares Issued | 922.40m |
| Market Cap | £3,431.33m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 20-Nov-25 | 12-Jun-25 |
| Paid | 12-Jan-26 | 11-Jul-25 |
| Amount | 6.72p | 6.33p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 56,608 @ 372.00p |
| 16:35 | 3,546 @ 372.00p |
| 16:35 | 37 @ 372.00p |
| 16:35 | 1,588 @ 372.00p |
| 16:35 | 213 @ 372.00p |
You are here: research