| Issue Date | 27-Feb-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 300.00p | Lead Broker | Merrill Lynch |
| Market Cap | £2,160.00m | Contact Tel | 020 7628 1000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Retailers | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £928.80m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 680.50p |
| Change Today | -12.00p |
| % Change | -1.73 % |
| 52 Week High | 770.00 |
| 52 Week Low | 618.50 |
| Volume | 150,385 |
| Shares Issued | 447.85m |
| Market Cap | £3,047.63m |
| RiskGrade | 211 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 480 @ 680.50p |
| 16:35 | 480 @ 680.50p |
| 16:35 | 38,800 @ 680.50p |
| 16:35 | 922 @ 680.50p |
| 16:35 | 122 @ 680.50p |
| CFO | Chris Wootton |
| CEO | Michael Murray |
You are here: research