| Issue Date | 01-May-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | JPMorgan Cazenove |
| Market Cap | £300.00m | Contact Tel | 020 7588 2828 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Real Estate | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £272.20m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 99.10p |
| Change Today | -0.80p |
| % Change | -0.80 % |
| 52 Week High | 110.70 |
| 52 Week Low | 91.05 |
| Volume | 2,091,679 |
| Shares Issued | 1,588.67m |
| Market Cap | £1,574.37m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 149 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 11-Dec-25 | 26-Jun-25 |
| Paid | 22-Jan-26 | 24-Jul-25 |
| Amount | 3.18¢ | 3.09¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 988,631 @ 99.10p |
| 16:35 | 412 @ 99.10p |
| 16:35 | 1,505 @ 99.10p |
| 16:35 | 3,161 @ 99.10p |
| 16:35 | 5,532 @ 99.10p |
| CEO | Andrew Coombs |
| CFO | Chris Bowman |
You are here: research