| Issue Date | 17-May-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 150.00p | Lead Broker | Panmure Gordon |
| Market Cap | £104.50m | Contact Tel | 020 7459 3600 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Food Producers | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £52.20m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 554.50p |
| Change Today | 14.50p |
| % Change | 2.69 % |
| 52 Week High | 906.00 |
| 52 Week Low | 456.00 |
| Volume | 422,578 |
| Shares Issued | 89.96m |
| Market Cap | £498.80m |
| RiskGrade | 184 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 28-May-26 | 30-Oct-25 |
| Paid | 26-Jun-26 | 28-Nov-25 |
| Amount | 24.90p | 10.10p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 79,968 @ 554.50p |
| 16:35 | 1 @ 554.50p |
| 16:35 | 5 @ 554.50p |
| 16:35 | 1,284 @ 554.50p |
| 16:35 | 138 @ 554.50p |
You are here: research