Trade now with Barclays Stockbrokers
| Issue Date | 06-Jun-2007 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 150.00p | Lead Broker | Brewin Dolphin Securities |
| Market Cap | £17.00m | Contact Tel | 020 7248 4400 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Industrial Engineering | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £6.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 42.50p |
| Change Today | -2.00p |
| % Change | -4.49 % |
| 52 Week High | 54.00 |
| 52 Week Low | 29.00 |
| Volume | 71,042 |
| Shares Issued | 38.67m |
| Market Cap | £16.43m |
| Beta | 0.00 |
| Value | ![]() |
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth | ![]() |
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | n/a | 18-Feb-16 |
| Paid | n/a | 18-Mar-16 |
| Amount | 0.000p | 5.60p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:23 | 20,000 @ 43.00p |
| 14:46 | 315 @ 43.00p |
| 11:48 | 25,000 @ 42.22p |
| 12:21 | 1,440 @ 42.15p |
| 10:50 | 19,224 @ 42.22p |
| CEO | Chris Walters |
You are here: research