| Issue Date | 21-Oct-2009 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | n/a | Lead Broker | Fox-Pitt, Kelton |
| Market Cap | £80.00m | Contact Tel | 020 7663 6000 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Equity Investment Instruments | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £80.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 340.20p |
| Change Today | -1.60p |
| % Change | -0.47 % |
| 52 Week High | 1,080.00 |
| 52 Week Low | 311.60 |
| Volume | 375,016 |
| Shares Issued | 219.07m |
| Market Cap | £745.27m |
| RiskGrade | 127 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 4 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 21-May-26 | 30-Oct-25 |
| Paid | 12-Jun-26 | 04-Dec-25 |
| Amount | 6.25¢ | 6.25¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 39,530 @ 340.20p |
| 16:35 | 229 @ 340.20p |
| 16:35 | 42 @ 340.20p |
| 16:35 | 48 @ 340.20p |
| 16:35 | 57 @ 340.20p |
You are here: research