| EPIC | PPH |
| Sector | Tourism and Leisure Services |
| ISIN | GG00B1Z5FH87 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Guernsey |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £668.03m |
| NMS | 500 |
| Shares in issue | 41.86m |
| Date Listed | 12-Jul-2007 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,596.00p |
| Change Today | -14.00p |
| % Change | -0.87 % |
| 52 Week High | 2,015.00 |
| 52 Week Low | 1,196.00 |
| Volume | 10,774 |
| Shares Issued | 41.86m |
| Market Cap | £668.03m |
| RiskGrade | 183 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 18-Sep-25 |
| Paid | 29-May-26 | 17-Oct-25 |
| Amount | 22.00p | 17.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:47 | 85 @ 1,595.87p |
| 16:35 | 146 @ 1,596.00p |
| 16:35 | 145 @ 1,596.00p |
| 16:35 | 5,323 @ 1,596.00p |
| 16:35 | 1 @ 1,596.00p |
You are here: research