| EPIC | SHC |
| Sector | Property Investment Trusts |
| ISIN | GB00B62G9D36 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,657.69m |
| NMS | 10,000 |
| Shares in issue | 1,959.95m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 135.60p |
| Change Today | 0.30p |
| % Change | 0.22 % |
| 52 Week High | 161.20 |
| 52 Week Low | 126.30 |
| Volume | 220,928 |
| Shares Issued | 1,959.95m |
| Market Cap | £2,657.69m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 23-Apr-26 | 21-Aug-25 |
| Paid | 22-May-26 | 01-Oct-25 |
| Amount | 2.10p | 1.90p |
| Time | Volume / Share Price |
| 13:55 | 11 @ 135.60p |
| 13:51 | 275 @ 135.70p |
| 13:49 | 269 @ 135.60p |
| 13:49 | 1,736 @ 135.60p |
| 13:49 | 1,637 @ 135.60p |
| CEO | Ian Hawksworth |
| CFO | Situl Jobanputra |
You are here: research