| Issue Date | 22-Jul-2010 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 100.00p | Lead Broker | Oriel Securities |
| Market Cap | £0.00m | Contact Tel | 020 7710 7600 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Equity Investment Instruments | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £40.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 76.00p |
| Change Today | 1.30p |
| % Change | 1.74 % |
| 52 Week High | 80.40 |
| 52 Week Low | 70.00 |
| Volume | 1,673,368 |
| Shares Issued | 813.81m |
| Market Cap | £618.50m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 1 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 4 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 07-May-26 | 12-Feb-26 |
| Paid | 08-Jun-26 | 13-Mar-26 |
| Amount | 1.75p | 1.75p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 738,751 @ 76.00p |
| 16:35 | 633 @ 76.00p |
| 16:35 | 34,970 @ 76.00p |
| 16:35 | 67,471 @ 76.00p |
| 16:35 | 35,750 @ 76.00p |
You are here: research