| EPIC | IPF |
| Sector | Financials |
| ISIN | GB00B1YKG049 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMM |
| Main Indices | FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £550.73m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 222.52m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 247.50p |
| Change Today | -0.50p |
| % Change | -0.20 % |
| 52 Week High | 255.00 |
| 52 Week Low | 153.00 |
| Volume | 92,439 |
| Shares Issued | 222.52m |
| Market Cap | £550.73m |
| Beta | 0.01 |
| RiskGrade | 268 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 0 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 26-Mar-26 | 28-Aug-25 |
| Paid | 08-May-26 | 26-Sep-25 |
| Amount | 9.00p | 3.80p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 434 @ 247.50p |
| 16:35 | 933 @ 247.50p |
| 16:35 | 1 @ 247.50p |
| 16:35 | 377 @ 247.50p |
| 16:35 | 288 @ 247.50p |
| CEO | Gerard Ryan |
| Chair | Stuart Sinclair |
| CFO | Gary Thompson |
You are here: research