| Issue Date | 24-May-2011 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | n/a | Lead Broker | n/a |
| Market Cap | £0.00m | Contact Tel | n/a |
| Method | Placing/public offer | ||
| Sector | Commodities | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £2.20m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 569.10p |
| Change Today | -4.90p |
| % Change | -0.85 % |
| 52 Week High | 595.90p |
| 52 Week Low | 266.90p |
| Volume | 18,556,518 |
| Shares Issued | 11,735m |
| Market Cap | £66,786m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 7 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 5 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 17 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 27-Aug-26 | 07-May-26 |
| Paid | 18-Sep-26 | 03-Jun-26 |
| Amount | 8.50¢ | 8.50¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:21 | 2 @ 569.50p |
| 16:13 | 0 @ 568.50p |
| 16:13 | 0 @ 568.50p |
| 16:13 | 0 @ 568.50p |
| 16:13 | 0 @ 568.50p |
You are here: research