Energy Producers
| EPIC | SEPL |
| Sector | Energy Producers |
| ISIN | NGSEPLAT0008 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SSMU |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £3,473.68m |
| NMS | 5,000 |
| Shares in issue | 599.94m |
| Date Listed | 09-Apr-2014 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 579.00p |
| Change Today | -16.00p |
| % Change | -2.69 % |
| 52 Week High | 602.00 |
| 52 Week Low | 199.00 |
| Volume | 140,778 |
| Shares Issued | 599.94m |
| Market Cap | £3,473.68m |
| RiskGrade | 201 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Special | Q1 | |
| Ex-Div | 04-Jun-26 | 04-Jun-26 |
| Paid | 19-Jun-26 | 19-Jun-26 |
| Amount | 4.00¢ | 5.00¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 09:04 | 50,000 @ 585.00p |
| 16:35 | 5,620 @ 579.00p |
| 16:35 | 112 @ 579.00p |
| 16:35 | 20 @ 579.00p |
| 16:35 | 96 @ 579.00p |
You are here: research