| Issue Date | 18-Jul-2002 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 230.00p | Lead Broker | Merrill Lynch |
| Market Cap | £1,150.00m | Contact Tel | 020 7495 0070 |
| Method | Placing | ||
| Sector | General Retailers | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £280.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,156.00p |
| Change Today | 32.00p |
| % Change | 2.85 % |
| 52 Week High | 1,371.50 |
| 52 Week Low | 961.80 |
| Volume | 1,399,342 |
| Shares Issued | 361.01m |
| Market Cap | £4,173.22m |
| RiskGrade | 142 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 6 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 3 |
| Strong Sell | 1 |
| Total | 20 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 27-Jun-24 | 14-Dec-23 |
| Paid | 02-Aug-24 | 26-Jan-24 |
| Amount | 42.70p | 18.30p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:23 | 0 @ 1,159.00p |
| 15:23 | 0 @ 1,159.00p |
| 16:43 | 3,114 @ 1,150.25p |
| 16:42 | 6 @ 1,156.00p |
| 16:35 | 7,059 @ 1,156.00p |
| Chair | Gerry M Murphy |
| CFO | Kate Ferry |
You are here: research