| EPIC | GMS |
| Sector | Fossil Fuels Production & Distribution |
| ISIN | GB00BJVWTM27 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET3 |
| Main Indices | FTSE Small Cap, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £216.61m |
| NMS | 75,000 |
| Shares in issue | 1,152.17m |
| Date Listed | n/a |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 18.80p |
| Change Today | 0.080p |
| % Change | 0.43 % |
| 52 Week High | 24.15 |
| 52 Week Low | 14.70 |
| Volume | 3,334,380 |
| Shares Issued | 1,152.17m |
| Market Cap | £216.61m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 3 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 13-Apr-17 | 08-Sep-16 |
| Paid | 19-May-17 | 03-Oct-16 |
| Amount | 1.20p | 0.41p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:35 | 293,823 @ 18.80p |
| 16:35 | 198 @ 18.80p |
| 16:35 | 689 @ 18.80p |
| 16:35 | 388 @ 18.80p |
| 16:35 | 33,334 @ 18.80p |
You are here: research