| CEO: | Peter John Harrison |
| CFO: | Bruce Hiscock |
| Chairman: | Ian James Nicholson |
| Independent Non-Executive Director: | Nicholas (Nick) John McCooke |
| Independent Non-Executive Director: | Joanne (Jo) Pisani |
| Independent Non-Executive Director: | Chris Yates |
| Non-Executive Dir: |
| Address: | 27-28 Eastcastle Street, London, United Kingdom, W1W 8DH |
| Website: | http://www.bioventix.com |
| Sector: | Pharma and Biotech(LSE) |
| Index: | FTSE AIM All-Share |
| ISIN: | GB00B4QVDF07 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,675.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 3,020.00 |
| 52 Week Low | 1,366.67 |
| Volume | 1,102 |
| Shares Issued | 5.22m |
| Market Cap | £87.52m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | 2nd Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 06-Nov-25 |
| Paid | 24-Apr-26 | 21-Nov-25 |
| Amount | 70.00p | 80.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 09:35 | 300 @ 1,666.00p |
| 09:31 | 123 @ 1,666.00p |
| 09:25 | 179 @ 1,667.00p |
| 09:20 | 35 @ 1,650.00p |
| 09:19 | 22 @ 1,667.00p |
| CEO | Peter John Harrison |
| Chair | Ian James Nicholson |
| CFO | Bruce Hiscock |
You are here: research