| Issue Date | 20-Jul-2001 | Prospectus | http://www.londonstockexchange.com/dealing/pdfs/c82754CL.pdf |
| Issue Price | 385.00p | Lead Broker | Cazenove |
| Market Cap | £1,200.00m | Contact Tel | 020 7797 1222 |
| Method | Introduction | ||
| Sector | Speciality & Other Finance | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £0.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 9,188.00p |
| Change Today | 168.00p |
| % Change | 1.86 % |
| 52 Week High | 11,600.00p |
| 52 Week Low | 7,170.00p |
| Volume | 338,505 |
| Shares Issued | 491.95m |
| Market Cap | £45,201m |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 9 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 2 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 16 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 16-Apr-26 | 14-Aug-25 |
| Paid | 20-May-26 | 17-Sep-25 |
| Amount | 103.00p | 47.00p |
| Time | Volume / Share Price |
| 12:19 | 1 @ 9,190.00p |
| 12:19 | 35 @ 9,187.23p |
| 12:19 | 100 @ 9,188.00p |
| 12:19 | 57 @ 9,188.00p |
| 12:18 | 8 @ 9,190.00p |
| CEO | David Schwimmer |
| Chair | Don Robert |
| CFO | Michel-Alain Proch |
You are here: research