| EPIC | QQ. |
| Sector | Defense and Aeronautics |
| ISIN | GB00B0WMWD03 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | STMM |
| Main Indices | techMARK, FTSE 250, FTSE 350, FTSE All-Share, FTSE techMARK Focus |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £2,524.08m |
| NMS | 7,500 |
| Shares in issue | 524.76m |
| Date Listed | 15-Feb-2006 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 481.00p |
| Change Today | 6.40p |
| % Change | 1.35 % |
| 52 Week High | 572.00 |
| 52 Week Low | 361.60 |
| Volume | 1,316,984 |
| Shares Issued | 524.76m |
| Market Cap | £2,524.08m |
| Beta | 0.01 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 1 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 9 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 08-Jan-26 | 24-Jul-25 |
| Paid | 06-Feb-26 | 21-Aug-25 |
| Amount | 3.00p | 6.05p |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:12 | 50,000 @ 475.40p |
| 15:51 | 4 @ 478.40p |
| 15:51 | 2 @ 478.40p |
| 15:32 | 1 @ 476.60p |
| 15:32 | 0 @ 476.60p |
| CEO | Steve Wadey |
| Chair | Neil A Johnson |
| CFO | Martin Cooper |
You are here: research