| Issue Date | 06-Mar-2015 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | n/a | Lead Broker | Jefferies |
| Market Cap | £0.00m | Contact Tel | 4402037271000 |
| Method | Introduction | ||
| Sector | Household goods | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £105.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 117.00p |
| Change Today | -3.00p |
| % Change | -2.50 % |
| 52 Week High | 200.00p |
| 52 Week Low | 125.00p |
| Volume | 1,098,078 |
| Shares Issued | 236.00m |
| Market Cap | £276.12m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 218 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 1 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 6 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Interim | |
| Ex-Div | 16-Apr-26 | 18-Apr-24 |
| Paid | 29-May-26 | 30-May-24 |
| Amount | 1.00p | 1.10p |
| Time | Volume / Share Price |
| 14:18 | 508,850 @ 121.50p |
| 16:35 | 54,948 @ 117.00p |
| 16:35 | 219 @ 117.00p |
| 16:35 | 1,036 @ 117.00p |
| 16:35 | 658 @ 117.00p |
| CEO | Tim Stacey |
| CFO | Dominique Highfield |
You are here: research