| EPIC | HSBAL |
| Sector | n/a |
| ISIN | GB0005405286 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET0 |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £249,955m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 19,686m |
| Date Listed | 08-Apr-1991 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,269.70p |
| Change Today | -0.098p |
| % Change | -0.77 % |
| 52 Week High | 1,393.00 |
| 52 Week Low | 711.70 |
| Volume | 4,163,471 |
| Shares Issued | 19,686m |
| Market Cap | £249,955m |
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 15 |

| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 125 @ 1,269.70p |
| 16:29 | 388 @ 1,269.60p |
| 16:29 | 393 @ 1,269.80p |
| 16:29 | 166 @ 1,269.80p |
| 16:29 | 723 @ 1,269.60p |
You are here: research