| Competitors: | Invesco, International Personal Finance, Aviva, Provident Financial, Lloyds Banking Group, PensionBee Group, HSBC Holdings, Banco Santander, Foresight Group Holdings Limited, Citigroup, Schroders Non-Voting, Prudential, Barclays, Legal & General Group, Schroders, OSB Group , Rathbone Brothers, Man Group, RSA Insurance Group, Royal Bank of Scotland, Amigo Holdings, Old Mutual, HBOS |
| Brands: | Grindlays Bank |
| Chairman: | Maria Ramos |
| COO: | Tanuj Kapilashrami |
| Group Chief Executive: | Bill Winters |
| Independent Non-Executive Director: | David Tang |
| Independent Non-Executive Director: | Shirish Moreshwar Apte |
| Independent Non-Executive Director: | Robin Ann Lawther |
| Independent Non-Executive Director: | Jacqueline (Jackie) Hunt |
| Independent Non-Executive Director: | Linda Yueh |
| Independent Non-Executive Director: | Diane Jurgens |
| Independent Non-Executive Director: | Lincoln Leong Kwok-Kuen |
| Interim CFO: | Manus Costello |
| Senior Independent Director: | Phil Rivett |
| Non-Executive Dir: |
| Address: | 1 Basinghall Avenue, London, United kingdom, EC2V 5DD |
| Phone: | +44 (0) 20 7885 8888 |
| Fax: | +44 (0) 20 7885 9999 |
| Website: | http://www.sc.com/en/ |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,948.25p |
| Change Today | 0.042p |
| % Change | 0.22 % |
| 52 Week High | 1,954.00 |
| 52 Week Low | 1,143.50 |
| Volume | 953,217 |
| Shares Issued | 3,278.16m |
| Market Cap | £63,867m |
| Strong Buy | 3 |
| Buy | 3 |
| Neutral | 6 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 13 |

| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 1,035 @ 1,948.25p |
| 16:29 | 1 @ 1,948.00p |
| 16:29 | 37 @ 1,948.00p |
| 16:29 | 1,298 @ 1,948.00p |
| 16:29 | 84 @ 1,948.00p |
| Chair | Maria Ramos |
| COO | Tanuj Kapilashrami |
You are here: research