| EPIC | BAL |
| Sector | n/a |
| ISIN | GB0002634946 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | n/a |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | British Pound |
| Market Cap | £72,597m |
| NMS | 3,000 |
| Shares in issue | 3,166.03m |
| Date Listed | 11-Feb-1981 |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2,293.00p |
| Change Today | 0.005p |
| % Change | -0.02 % |
| 52 Week High | 2,327.50 |
| 52 Week Low | 1,491.25 |
| Volume | 1,355,891 |
| Shares Issued | 3,166.03m |
| Market Cap | £72,597m |
| Strong Buy | 8 |
| Buy | 8 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 1 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 21 |

| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 118 @ 2,293.00p |
| 16:29 | 135 @ 2,293.00p |
| 16:29 | 15 @ 2,293.00p |
| 16:29 | 106 @ 2,292.50p |
| 16:29 | 150 @ 2,292.50p |
| CEO | Charles Woodburn |
| Chair | Cressida Hogg |
You are here: research