Trade now with Barclays Stockbrokers
| Issue Date | 13-Nov-2015 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | n/a | Lead Broker | Credit Suisse |
| Market Cap | £0.00m | Contact Tel | 0203 727 1000 |
| Method | Introduction | ||
| Sector | Technology | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £0.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 1,627.00p |
| Change Today | 185.00p |
| % Change | 12.83 % |
| 52 Week High | 1,888.00p |
| 52 Week Low | 1,096.00p |
| Volume | 1,208,068 |
| Shares Issued | 196.86m |
| Market Cap | £3,202.92m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 559 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 5 |
| Buy | 4 |
| Neutral | 4 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 2 |
| Total | 15 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 06-Nov-25 |
| Paid | 20-May-26 | 16-Dec-25 |
| Amount | 9.90p | 20.40p |
| Time | Volume / Share Price |
| 15:58 | 0 @ 1,639.00p |
| 15:58 | 0 @ 1,639.00p |
| 16:35 | 4,935 @ 1,631.22p |
| 16:40 | 3 @ 1,627.00p |
| 15:16 | 0 @ 1,618.00p |
| CEO | Graham Charlton |
| CFO | Kathryn Mecklenburgh |
You are here: research