| Issue Date | 14-Dec-2001 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 97.00p | Lead Broker | Collins Stewart |
| Market Cap | £3.30m | Contact Tel | n/a |
| Method | Placing | ||
| Sector | Chemicals | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £0.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 29.11p |
| Change Today | -0.19p |
| % Change | -0.64 % |
| 52 Week High | 31.30 |
| 52 Week Low | 12.75 |
| Volume | 23,773 |
| Shares Issued | 89.66m |
| Market Cap | £26.10m |
| Beta | 0.02 |
| RiskGrade | 227 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 23-Nov-23 | 29-Jun-23 |
| Paid | 22-Dec-23 | 28-Jul-23 |
| Amount | 0.20p | 0.41p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:22 | 6,882 @ 29.12p |
| 08:15 | 16,891 @ 29.60p |
| CFO | Alan Olby |
| Chair | Gordon Roy Davis |
| CEO | Harout Rafi |
You are here: research