| Issue Date | 15-Dec-2015 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | n/a | Lead Broker | Peel Hunt |
| Market Cap | £0.00m | Contact Tel | 07831401309 |
| Method | Introduction | ||
| Sector | Investment trusts | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £200,000,000.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 264.00p |
| Change Today | 0.000p |
| % Change | 0.00 % |
| 52 Week High | 264.00 |
| 52 Week Low | 184.50 |
| Volume | 11,406 |
| Shares Issued | 134.73m |
| Market Cap | £355.69m |
| Beta | 0.00 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| 2nd Interim | 1st Interim | |
| Ex-Div | 29-Jan-26 | 03-Jul-25 |
| Paid | 02-Mar-26 | 01-Aug-25 |
| Amount | 4.25p | 1.65p |
| Time | Volume / Share Price |
| 08:20 | 3,200 @ 260.74p |
| 08:12 | 5,000 @ 260.04p |
| 08:06 | 3,000 @ 260.03p |
| 08:00 | 206 @ 263.00p |
You are here: research