| Issue Date | 14-May-2004 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 226.00p | Lead Broker | Goldman Sachs |
| Market Cap | £725.00m | Contact Tel | 00353 1661 6633 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Beverages | ||
| Market | Main | ||
| Amount Raised | £398.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 108.80p |
| Change Today | 1.40p |
| % Change | 1.30 % |
| 52 Week High | 182.20 |
| 52 Week Low | 103.80 |
| Volume | 58,783 |
| Shares Issued | 370.57m |
| Market Cap | £403.17m |
| RiskGrade | 222 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Interim | Final | |
| Ex-Div | 13-Nov-25 | 12-Jun-25 |
| Paid | 12-Dec-25 | 18-Jul-25 |
| Amount | 2.08¢ | 4.13¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 11:51 | 707 @ 108.80p |
| 11:51 | 1,231 @ 108.80p |
| 11:51 | 699 @ 108.80p |
| 11:46 | 1 @ 108.80p |
| 11:45 | 562 @ 109.00p |
| CEO | Roger Alexander White |
| CFO | Adam Phillips |
You are here: research