| Issue Date | 31-Jul-2002 | Prospectus | n/a |
| Issue Price | 16.00p | Lead Broker | Insinger Townsley |
| Market Cap | £6.00m | Contact Tel | 020 7377 6161 |
| Method | Placing | ||
| Sector | Mining | ||
| Market | Aim | ||
| Amount Raised | £2.00m |
| Currency | UK Pounds |
| Share Price | 2.85p |
| Change Today | -0.14p |
| % Change | -4.68 % |
| 52 Week High | 5.00 |
| 52 Week Low | 2.55 |
| Volume | 6,513,831 |
| Shares Issued | 3,223.30m |
| Market Cap | £91.86m |
| Beta | 0.00 |
| RiskGrade | 297 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income | ![]() |
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 0 |
| Neutral | 0 |
| Sell | 0 |
| Strong Sell | 0 |
| Total | 2 |

| No dividends found |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:29 | 140,000 @ 2.81p |
| 16:26 | 199,032 @ 2.81p |
| 16:14 | 143 @ 2.90p |
| 16:13 | 351,972 @ 2.84p |
| 16:11 | 178,947 @ 2.84p |
| Chair | Mathews Phosa |
| CEO | Leon Coetzer |
| Finance Director | Jonathan Charles Rowell Morley-Kirk |
You are here: research