| EPIC | IHG |
| Sector | Tourism and Leisure Services |
| ISIN | GB00BHJYC057 |
| Market Sector | MAIN |
| Market Segment | SET1 |
| Main Indices | FTSE 100, FTSE 350, FTSE All-Share |
| Country of register | Great Britain |
| Currency | United States Dollar |
| Market Cap | $19,462m |
| NMS | 500 |
| Shares in issue | 150.35m |
| Date Listed | 27-Jun-2005 |
| Currency | US Dollars |
| Share Price | $ 129.45 |
| Change Today | $ -0.70 |
| % Change | -0.54 % |
| 52 Week High | $146.20 |
| 52 Week Low | $74.24 |
| Volume | 303,711 |
| Shares Issued | 150.35m |
| Market Cap | $19,462m |
| RiskGrade | 171 |
| Value |
|
|---|
| Price Trend |
|
|---|
| Income |
|
|---|
| Growth |
|
|---|
| Strong Buy | 2 |
| Buy | 5 |
| Neutral | 7 |
| Sell | 2 |
| Strong Sell | 2 |
| Total | 18 |

| Latest | Previous | |
|---|---|---|
| Final | Interim | |
| Ex-Div | 09-Apr-26 | 21-Aug-25 |
| Paid | 14-May-26 | 02-Oct-25 |
| Amount | 125.90¢ | 58.60¢ |
| Time | Volume / Share Price |
| 16:40 | 9,555 @ $127.67 |
| 16:40 | 634 @ $130.19 |
| 16:40 | 1 @ $128.20 |
| 16:40 | 54 @ $129.37 |
| 16:29 | 29 @ $129.45 |
| CEO | Elie Maalouf |
| CFO | Michael Glover |
You are here: research